Domov / Recenzie / RECENZIA – EVOLVEO strongphone Q7 LTE – zlatý stred medzi Q6 a Q8

RECENZIA – EVOLVEO strongphone Q7 LTE – zlatý stred medzi Q6 a Q8

Len nedávno ste mali možnosť si prečítať recenziu na model Q8 LTE od Evolvea, no a teraz sme dostali príležitosť vyskúšať si ako je na tom najnovší počin z dielne českej spoločnosti. Novinka s názvom Evolveo strongphone Q7 LTE nám bude, ako je už zvykom ponúkať extrémnu odolnosť a čo sa výbavy týka, tak by mala byť lepšia ako to je v prípade najmladšej Q6-ky ( podrobná recenzia už čoskoro ). Či to tak naozaj je si môžete prečítať nižšie v našej podrobnej recenzii.

BALENIE

Robustná škatuľa obsahuje okrem samotného zariadenia aj nabíjačku, microUSB kábel, slúchadlá a taktiež praktický skrutkovač pomocou ktorého si môžete vymeniť bočné lišty telefónu. Náhradné lišty sú priložené taktiež v balení v striebornej farbe, takže sa môžete sami rozhodnúť, či Vám vyhovujú už od výroby v červenej farbe alebo v striebornej. Veľmi ma prekvapilo bohaté príslušenstvo, ktoré poteší určite každého.

IMG_5783

 

IMG_5782

 

KONŠTRUKCIA

Spracovanie konštrukcie je pri zariadení Q7 LTE taktiež, ako pri predchodcoch na veľmi vysokej úrovni. Rozmery 144 x 74 x 13 zaručujú veľmi dobré držanie zariadenia a ovládanie jednou rukou je taktiež bezproblémové. Hrany telefónu spolu s vrchnou a spodnou časťou sú pogumované takže sa nemusíte obávať prípadného pádu na zem. Bočné farebné vymeniteľné lišty sú naopak vyrobené z odolného kovu . Zadná časť je vyrobená z odolného plastu pripomínajúceho karbónovú fóliu a preto je aj na dotyk zadná časť veľmi príjemná. Navyše aj po dizajnovej stránke telefón vyzerá veľmi dobre.

Telefón je okrem vonkajších ochranných prvkov vybavený aj vnútorným ochranným rámom „SolidStone“, ktorý je vyrobený špeciálnou technológiou s využitím horčíka, čo zapríčiňuje ochranu vnútorných mechanických komponentov pred nárazmi, či pádmi.

Evolveo strongphone Q7 LTE je certifikované normou IP 68, čo zaručuje odolnosť voči vode v hĺbke až 1,2 metra po dobu 40 minút a odolnosť voči prachu. Taktiež je certifikované podľa štandardu MIL-STD-810G:2008, ktorý spĺňa podmienky testov ministerstva obrany USA. Podľa tohto štandardu by malo byť zariadenie odolné aj voči nízkemu tlaku, vlhkosti, slnečnému žiareniu, či kyslému prostrediu. Ťažko povedať, či je to len marketingový ťah alebo je naozaj odolné aj voči tomu, čo bolo vymenované. V každom prípade znie to dobre.

IMG_5800

 

Prednú stranu zdobí 4,7 palcový HD displej, reproduktor, predná kamera a trojica netradičných hardvérových tlačidiel (volať, odomknutie obrazovky, zložiť ). Notifikačná dióda je takmer neviditeľná. Bočná pravá strana je domovom pre tlačidlá hlasitosti a bočná ľavá pre jedno tlačidlo, ktoré je určené pre rýchle spustenie aplikácie, ktorú si môžete sami nastaviť. Vrchná strana disponuje moderným vodotesným microUSB konektorom a 3,5mm jackom pre slúchadlá, takže pripojenie bude od teraz rýchle a pohodlné. V dolnej časti nájdeme už len reproduktor, nakoľko všetko dôležité je už vo vrchnej časti.

Zadnú časť telefónu tvorí hlavný 8 Mpx fotoaparát s LED bleskom a logo spoločnosti Evolveo. Konštrukčne je telefón špičkovo spracovaný a všetko sedí tam kde má bez zbytočného vŕzgania. Pri držaní máte pocit, že zariadenie vydrží aj tvrdšie zaobchádzanie a celkový dobrý pocit dotvára aj dizajn, ktorý je veľmi pekný. Navyše držanie a ovládanie zvládnete aj jednou rukou a vďaka kompaktnejším rozmerom sa bez problémov zmestí do Vášho vrecka.

IMG_5790 IMG_5788 IMG_5789 IMG_5791

 

DISPLEJ

Evolveo strongphone Q7 LTE ponúka HD IPS displej s rozlíšením 1280 x 720 pixelov. Ochranu displeja pred rôznymi ryhami, či inými poškodeniami má na starosti ochranné sklo Gorilla Glass 4, ktoré má byť oproti predchádzajúcej verzii až dva krát odolnejšie. Čitateľnosť na slnku je na slušnej úrovni, no z pozorovacími uhlami je to už o niečo horšie. V každom prípade som toho názoru, že aj pri tomto zariadení mohol výrobca s kľudným svedomím vsadiť na displej s FullHD rozlíšením. Samozrejme, že aj HD rozlíšenie je postačujúce, ak berieme do úvahy, že zariadenie bude používať človek, ktorý vyznáva aktívny životný štýl a nejaké multimédiá sú mu ukradnuté. FullHD rozlíšenie by aspoň zvýšilo kvalitu pri prezeraní fotografií alebo pozeraní filmov niekde na stanovačke. Okrem tohto poznatku nemám displeju čo vytknúť.

IMG_5786

 

VÝKON

O výkon sa stará štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon quad core s taktom 1,1 GHz s 1GB pamäťou RAM. Vnútorná pamäť má kapacitu 8 GB ( k dispozícii je len cca 4,2 GB ), ktorá je rozšíriteľná pomocou microSD pamäťových kariet do 64 GB. Grafickú časť má v tomto prípade na starosti čip Adreno 304. Už po prvých riadoch musí byť každému jasné, že toto zariadenie nebude žiaden rýchlik, nakoľko výbavou patrí skôr do slabšej strednej triedy. Ak budete využívať základné funkcie ako je telefonovanie, SMS, či prípadné fotografovanie, tak s výkonom budete spokojný a nespozorujete žiadne zaváhania. Naopak, ak očakávate, že budete využívať tie najnovšie aplikácie, či dokonca, že si zahráte najnáročnejšie hry, tak ste na veľkom omyle. To by bolo pre toto zariadenie naozaj veľké sústo. Samozrejme, ak ste nadšenec sociálnych sietí, či radi surfujete na internete tak aj toto bude možné a bez zásadných problémov. Nečakajte však, že práca s viacerými aplikáciami bude plynulá a pripravte sa na občasné zaseknutia. Nie je to však nič vážne, no ak uvažujete o kúpe tohto zariadenia, tak predpokladám, že s tým počítate a kupujete si ho hlavne kvôli jeho odolnosti.

SYSTÉM

Evolveo strongphone Q7 LTE funguje so systémom Android vo verzii 5.1 Lollipop bez akejkoľvek nadstavby, takže budete mať možnosť vyskúšať si OS Android vo svojej „čistej forme“ bez zásahov výrobcu. Graficky je systém veľmi pekne spracovaný. V konečnom dôsledku pri tejto kategórii nie je čo hodnotiť, takže sa len pripravte na plynulý chod systému bez akýchkoľvek predinštalovaných aplikácií od výrobcu.

Smartfón ponúka ovládanie vybraných funkcií pomocou gest. Napríklad jemným dvojitým poklepaním na displej docielite jeho rozsvietenie alebo nakreslením gesta na displej telefónu dôjde automaticky k jeho odomknutiu, spusteniu fotoaparátu, spusteniu hudby, či ďalších voliteľných funkcií.

KONEKTIVITA

Zariadenie podporuje najmodernejšie pripojenie pomocou rýchlych 4G LTE sietí a taktiež štandardných 3G, GPRS a EDGE s maximálnou rýchlosťou až 150Mb/s a 50Mb/s. Na cestách určite oceníte funkciu Wi-Fi Hotspot pomocou ktorej vytvoríte bezdrátovú Wi-Fi sieť v okolí Vášho zariadenia. Poteší prítomnosť NFC, Bluetooth 4.0, GPS a taktiež aj možnosť využívania smartfónu ako Dual SIM. V podstate, čo sa pripojenia týka tak všetko fungovalo bez problémov a taktiež bez zaváhania fungovalo používanie dvoch SIM kariet súčasne. Telefón Vám v podstate poskytuje všetko, čo budete potrebovať aj vrátane NFC.

FOTOAPARÁT

Evolveo strongphone Q7 LTE disponuje hlavným 8 Mpx fotoaparátom s LED bleskom a prednou kamerou s rozlíšením len skromných 2 Mpx. Hlavný fotoparát využíva obrazový snímač ISOCELL od Samsungu. Treba uznať, že kvalita fotografií je lepšia ako pri Q6 LTE. Za dobrých svetelných podmienok je možné zhotoviť slušné fotografie, no treba počítať s tým, že nebudú také ostré, ako je to pri najlepších fotomobiloch na trhu. Ak budete fotografovať objekty večer počas tmy tak sa pripravte na výskyt poriadnej dávky šumu, takže odporúčam zachytávať Vaše výlety, či iné momenty hlavne za denného svetla. Čo mi absolútne nevyhovovalo bolo ostrenie fotoaparátu. Pokým zaostrilo objekt a ten aj nasnímalo, tak ubehlo niekedy aj služných 10-15 sekúnd, čo je veľmi veľa a na nejaké momentky preto určite zabudnite.

IMG_5790

 

Video je možné nahrávať v maximálnom HD rozlíšení, čo je škoda, nakoľko by som si vedel predstaviť už aj FullHD. Pri videu platí to, čo pri fotografiách. Za denného svetla dosiahnete celkom slušné videá, no počas tmy to nie je žiadna sláva. Chýba aj optická stabilizácia, ktorá by ale bola pri zariadení tohto druhu naozaj luxusom. Treba sa zmieriť s tým, že na príležitostné fotografie z rôznych výletov z prírody Vám bude telefón postačovať, no ak si na kvalitu fotografií potrpíte, treba si zaobstarať zrkadlovku prípadne smartfón z inej cenovej kategórie. Ak ale uvažujete nad kúpou tohto zariadenia, tak som presvedčený o tom, že Vás zaujme úplne niečím iným ako fotografickou výbavou.

IMG_19700301_164708 IMG_19700301_204125 IMG_19700301_201342 IMG_19700301_203933 IMG_19700301_173709 IMG_19700301_221518 IMG_19700301_202801 IMG_19700316_220350 IMG_19700316_220257 IMG_19700316_220221

 

MULTIMÉDIÁ

Už z názvu vyplýva, že Evolveo strongphone Q7 LTE bude mať úplne iné prednosti a preto je absolútne zbytočné hodnotiť túto kategóriu. Ako už bolo spomenuté tak rozlíšenie displeja je len v HD rozlíšení takže pri pozeraní nejakých filmov to aj pocítite a čo sa týka kvality zvuku, tak tá je na tom dosť chabo. Ak ste milovník hudby, tak určite neodporúčam skúšať počúvanie hudby cez slúchadlá pri tomto zariadení. Jednoducho toto nie je multimediálny smartfón a bude to naozaj aj počuť.

BATÉRIA

Kapacita batérie je v tomto prípade slušných 3000 mAh, čo Vám zaručí to, že počas dňa nebudete musieť dávať pozor na to koľko percent má ešte Vaše zariadenie k dispozícií. Smartfónu som dával celkom zabrať, nakoľko som telefonoval, surfoval na internete, hral hry, využíval GPS a batéria mi vystačila bez nejakých problémov do nasledujúceho dňa. V podstate, ak budete používať telefón len na volanie, prípadne na surfovanie po ktorom si vypnete dáta tak nebudete mať problémy aby ste sa dostali s výdržou v pohode na dva dni. Kapacita batérie je na dostačujúcej úrovni a na jej prípadné predĺženie Vám môže pomôcť šetriaci režim telefónu, prípadne externé batérie, ktoré sú cenovo dostupné pre každého .

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

Spoločnosť Evolveo je známa tým, že sa snaží vyrobiť zariadenia na veľmi vysokej úrovni, čo sa týka spracovania a odolnosti. Najnovší počin s názvom Evolveo strongphone Q7 LTE nie je výnimkou a potenciálny kupujúci sa môže tešiť na vysokú kvalitu použitých materiálov, ako aj na vysokú odolnosť celého zariadenia. Konštrukciu považujem za najväčšie plus celého telefónu, nakoľko určite práve to zaváži, či si ho niekto kto potrebuje odolný smartfón kúpi alebo nie. Poteší určite podpora 4G LTE sietí, prítomnosť NFC a taktiež fakt, že zariadenie beží na operačnom systéme Android 5.1 Lollipop bez zásahov výrobcu. Displej je len v HD rozlíšení, čo bežnému užívateľovi v podstate na základné práce s telefónom bude postačovať. Výkonnostne bude vládať, no ak mu dáte zabrať, tak to pocítite v podobe občasného mrznutia, či sekania.

Fotoaparátom zhotovíte fotografie na celkom slušnej úrovni, ale len za priaznivých svetelných podmienok ( denné svetlo ). S pribúdajúcimi hodinami ide kvalita fotografií rapídne nadol a je možné spozorovať výrazný šum, či neostrosť výsledných fotografií. Veľké plus si zaslúži batéria s kapacitou 3000 mAh, ktorá vydrží bez výraznejšieho namáhania bez väčších problémov aj dva dni. Samozrejme dopomôcť Vám k tomu môže aj šetriaci režim, prípadne si o pár hodín môžete výdrž ešte predĺžiť pomocou externej batérie. Ak porovnám pomer cena/výkon, tak v prípade, že potrebujem naozaj odolné zariadenie, ktoré vydrží aj to najnáročnejšie zaobchádzanie neváham s kúpou ani sekundu.

V slovenských e-shopoch môžete zohnať túto novinku už od príjemných 255€. Alternatívou môže byť lacnejší model Evolveo strongphone Q6 LTE, ktorý má o niečo málo horší fotoaparát, či menšiu odolnosť (rozdiely sú naozaj minimálne), no cena sa pohybuje okolo 218€, prípadne najvyššia rada s názvom Evolveo strongphone Q8 LTE, ktorá ponúka vyšší výkon, kvalitné a odolné spracovanie, lepší fotoaparát, väčšiu batériu, ako aj väčšiu pamäť. Skrátka výbava je už na vyššej úrovni za ktorú si aj priplatíte, nakoľko Q8 Vás vyjde približne 315 €.

 

 

PLUSY

  • Kvalitná konštrukcia
  • Odolnosť
  • Batéria
  • Pomer cena/výkon

MÍNUSY

  • Výkon
  • HD rozlíšenie
  • Kvalita fotografií a videa

Za zapožičanie zariadenia ďakujeme e-shopu : mp3-sk1

 

 

Pozri aj

IMG_5899

RECENZIA – LENOVO PHAB PLUS – Smartfón krížený s tabletom

Lenovo predstavilo ešte na minuloročnej výstave IFA v Berlíne celkom zaujímavý kúsok. Novinka s označením Phab Plus ...